Pantomimická konference

Pantomima včera a dnes

- francouzské vlivy na středoevropskou pantomimu a současné podoby žánru

Řada lidí si pantomimu představuje jako nalíčenou tvář a bílé rukavičky. Tento obor má přitom několik tisíc let tradice a za tu dobu vystřídal nejrůznější podoby. Po útlumu v 90. letech XX. století se postupně vrací v nových formách – klauni, tanečníci, artisté nového cirkusu, ti všichni se k pantomimě obrací.

I mimové klasického ražení samozřejmě experimentují a výsledná představení se někdy dostávají mezi nejvíce ceněné inscenace současného divadla. Naposledy jsme tomu mohli být svědky při předání ceny Thálie Radimu Vizváry.

Záměr konference

Naším cílem je, aby se širší veřejnost mohla dozvědět o bohatých dějinách pantomimy, ale také aby se setkali odborníci, kteří vývoj oboru dlouhodobě sledují. Mime Club proto konferenci pořádá v mezinárodní spolupráci s Mime Centrem v Berlíně a polskou Fundacjí pantomimou se sídlem ve Vratislavi.

První den, sobota 13. května, bude věnován společné minulosti – ovlivnění každé ze zmíněných zemí francouzským divadelním uměním. Vliv na německou pantomimu představí ředitel berlínského Mime Centra Thilo Wittenbecher, situaci v Česku shrne Alexej Byček, Poláky zastoupí ředitelka Fundacji pantomimy Katarzyna Luczynska s kolegyní Magdalenou Mlynarczyk.

Druhý den, v neděli 14. května, se přednášky zaměří na přesahová témata - Průniky pantomimy a asijského divadla přednese prof. Milan Sládek, klíčovou poválečnou událost - inscenaci Cirkus Naděje představí PhDr. Ladislava Petišková, a prezentace Anatomie v mimickém umění se zhostí berlínská pedagožka Anke Gerber.

Na konferenci jsou tak zastoupení teatrologové, umělci i organizátoři - významní protagonisté umění pantomimy v Evropě. Jako speciální host do Prahy přijede šéfka festivalu Mimos v Perigueux Chantal Achilli. Spolu s ní proběhne sobotní diskuze nad současným stavem pantomimy, která bude pro obor důležitou reflexí.

Upozornění: Hlavním jazykem konference je angličtina.

Místo

Institut umění – Divadelní ústav, Celetná 595/17, Praha 1

Čas

13. - 14. 5. 2017, viz rozpis přednášek

Rozpis přednášek

Sobota 13. 5.

11:00-12:00 Francouzské vlivy na českou pantomimu
- Alexej Byček
12:00-13:00
Francouzské vlivy na německou pantomimu
- Thilo Wittenbecher
14:30-15:30
Francouzské vlivy v tvorbě Henryka Tomaszewskiho - Katarzyna Łuczyńska a Magdalena Hardziej
15:30-16:30 Diskuze o stavu současné pantomimy

Neděle 14. 5.

11:00-12:00 Průniky evropské pantomimy a asijského divadla
- prof. Milan Sládek
12:00-13:00
První moderní česká pantomima Cirkus Naděje
- PhDr. Ladislava Petišková
14:00-15:00
Anatomie pantomimy
- Anke Gerber
15:00
Oficiální ukončení konference

Přednášející

PhDr. Ladislava Petišková
PhDr. Ladislava Petišková
teatroložka

Česká teatroložka a pedagožka pohybového divadla byla členkou Kabinetu pro studium českého divadla a předsedkyní Teatrologické společnosti. Na konferenci představí první (v dnešním slova smyslu) pantomimické představení u nás, na svou dobu novátorský počin Cirkus naděje (1948).

MgA. Alexej Byček
MgA. Alexej Byček
mim, produkční, teatrolog

Absolvent Katedry pantomimy HAMU a doktorand Divadelní vědy FFUK. Předsedá spolku Mime Club a jak v jevištní praxi, tak ve výzkumu se zaměřuje na pantomimu a pohybové divadlo. Na přednášce se zaměří na francouzské vlivy na českou pantomimu.

prof. Milan Sládek
prof. Milan Sládek
mim, režisér, pedagog

Známý mim se slovenským původem po r. 1968 emigroval z Československa, vedl Theater Kefka a festival Gaukler v Kolíně nad Rýnem. Po revoluci se vrátil do Bratislavy, kde založil Divadlo Aréna. Získal profesuru na Folkwang Universität v Essenu a přednese téma Průniky pantomimy a asijského divadla, na které se celoživotně zaměřuje.

Anke Gerber
Anke Gerber
mimka, pedagožka

Klaunka a choreografka Anke Gerber se řadu let zaměřuje na pojetí těla v pohybovém divadle, které předává jako pedagožka řady univerzit a odborných učilišť, a publicistka. Její kniha Anatomie pantomimy vyšla v několika vydáních a přednáška s praktickými ukázkami se zaměří právě na toto téma.

Katarzyna Łuczyńska a Magdalena Hardziej
Katarzyna Łuczyńska a Magdalena Hardziej
polské teatroložky

Šéfka vratislavské Pantomime Foundation a její kolegyně jsou expertkami na dílo Henryka Tomaszewskiho. Tohoto slavného polského mima, včetně vlivu Marcela Marceaua na jeho tvorbu, přijedou představit do Prahy.

Thilo Wittenbecher
Thilo Wittenbecher
ředitel Mime Centra

Dlouholetý šéf berlínského Mime Centra se ve své přednášce zaměří na francouzské vlivy na německou pantomimu. Mime Centrum je hlavním partnerem konference, která rozvíjí spoluprací mezi berlínskou institucí a Mime Clubem s cílem posílit znalost a reflexi pantomimy v Česku a Německu.

Projekt finančně a partnersky podpořili:

 mimcentrum    fund    magp       cnfb      logo_opr(1)      du

Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Chcete si rezervovat místo na konferenci? Napište nám: